Kotalíková Ludmila aromadotekyParfém, dnešní součást běžného života.
Přemýšleli jste nad tím, jaký má toto slovo význam? Kde se vlastně takový parfém vzal, co znamenal dříve a co znamená dnes? Víte, že výběrem parfému nebo své vůně ovlivňujete nejen své jednání a své nálady?

Parfém, z anglického slovesa „to parfume“ znamenalo „dezinfikovat“, resp. „vykouřit“. Pochází z latinského „fumus – kouř“. Slovo parfém tedy popisuje něco, co se táhne jako kouř. Tehdy se vůně využívaly hlavně pro dezinfekci a k hubení bakterií a červů. Parfémy se v Evropě začaly využívat jako náhrada hygieny v době, kdy koupání nebylo velmi populární.

Teprve v průběhu posledního století se parfémování rozdělilo na estetický (kosmetický) a komerční směr, a pak na aromatickou terapii. Zpočátku vybírali voňavkáři na výrobu parfémů vonné látky z těl živočichů, protože byly podobné přirozeným lidským sekretům a byly tím pádem schopné napodobovat sexuální lidské pachy: ambru (látka z vorvaňů), cibet (z cibetky), pižmo (kabar pižmový). Později přibyly látky z rostlin, jako myrha, kadidlo, labdanum (cist). Nyní se využívá mnoho vůní, např. pelargonie, cypřiš, jasmín, tuberóza, růže, dále levandule, bergamot, santal.

Vůně ovlivňují naší psychiku a aniž bychom si to uvědomovali, jednáme a rozhodujeme jinak, než bychom činili bez ovlivňování. Toho lze využít! V současné době už víme jak vůně působí na naší psychiku.

Rozmarýn nás povzbudí, rozproudí nám krev a dodá nám sebedůvěru. Citron vyčistí myšlenky a pomůže k lepšímu soustředění. Mandarinka podpoří naší hravost a pomeranč nám rozzáří den a dodá optimismus. Levandule nás utěší, když budeme přepracovaní a unavení. Jasmín nás zahřeje a pačuli nám dodá vytrvalost. Benzoe nás zahalí do své sladké vůně a přikryje naše starosti. Bergamot nás zrelaxuje při napětí a vzteku a s kadidlem se výborně medituje. Éterických olejů je mnoho, každý něco umí. Dají se míchat a vytvářet s nimi nádherné kompozice. Každá kompozice může být jedinečná. Stačí jedna kapka a je všechno jinak!

Můžeme si tedy sestavit svou osobní vůni se záměrem, takovou, kterou budeme rádi používat, která nám bude vonět. Bude to naše „ách“ a navíc ještě víme, v čem nám taková osobní vůně může pomoci. Např. v zimě můžete rozzářit svůj den vůní pomeranče s kapkou jedle balzámové.
Ludmila Kotalíková, profesionální aromaterapeut, partner 13. Profibabince.
www.aromadoteky.cz