Fotografie je můj odpočinkový koníček

Vydáno: 28. 2. 2018

Život mi trochu zamíchal s rozdanými kartami: ačkoliv jsem vystudovala Pedagogickou fakultu a jsem vlastně učitelka matematiky, nikdy jsem neučila a už hezkých pár let pracuji ve stavebnictví jako manažerka.

Fotografování jsem se začala věnovat poté, kdy jsem (na doporučení lékaře) hledala “klidový a odpočinkový” koníček ke své uspěchané profesi a vzpomněla jsem si na tatínka, jak kdysi dávno přetvářel koupelnu na improvizovanou černou komoru a vyvolával fotografie. Bavilo mne se na něj tenkrát dívat.

Takže jsem se rozhodla a otočila ovladačem své obstarožní digitální zrcadlovky z pozice automatického focení na focení manuální a začala jsem se učit a to nejen fotografování samotné, ale i následný postprocessing – avšak už ne v koupelně, ale pohodlněji v počítači.

Jenže jako do všeho i do fotografování jsem se vrhla po hlavě a dnes trávím focením a úpravami fotografií téměř veškerý volný čas. Jsem šťastná, že v tom mám velkou podporu své rodiny.

Při nočním focení si užívám ticha, samoty a pocitu splynutí s přírodou. Při čekání na ten správný okamžik se učím trpělivosti a soustředění. Nevadí mi balancovat hodiny na hraně útesu, z něhož je podle mne ten nejlepší pohled abych dlouhým časem zachytila tu správnou vlnu. Vstávám v dobu, kdy většina lidí ještě spí, abych jela hodiny na místo, které jsem si vyhlédla pro zachycení neopakovatelného východu slunce. Znovu a znovu překonávám strach z výšek, když zaujatá fotografováním vyšplhám na skálu za statnými kozorožci, a pak nevím kudy dolů. Vydržím hodiny stát v neuvěřitelném mrazu, bez dechu pozorovat a fotit polární záři. Ve fotografování jsem se našla: fotografování je prostě můj koníček i život.

Absolvovala jsem spoustu kurzů a videokurzů, přečetla desítky knih a stále se snažím zlepšovat a nestagnovat v postupech při pořizování fotografií ani v postprocessingu.

Po četných žádostech od přátel a známých jsem začala to, co jsem se sama naučila předávat dál na mnou pořádaných  skupinových nebo individuálních kurzech či workshopech.

Své fotografie taktéž prodávám, třeba ve formě fotoobrazů, kdy si zákazník vybereš fotografii ve webové galerii a já mu vytvořím fotoobraz ve velikosti dle jeho přání.

Pokud se chcete naučit plně využívat váš fotoaparát či mobilní telefon, naučit se zachytit svoje vzpomínky na fotkách, které vyrazí dech, jste na té správné adrese. Seznam pořádaných kurzů a workshopů najdete na www.ladyfoto.cz nebo na www.fotokurzyvplzni.cz.

Autorkou článku je Andrea Fojtíková, vášnivá fotografka a lektorka a také partner 14. Profibabince – setkání aktivních a podnikavých žen.

Podobné články

Design a šetrnost k přírodě ruku v ruce. Be Nice

Design a šetrnost k přírodě ruku v ruce. Be Nice

Častým dojmem ve společnosti je, že co je recyklované není hezké. V Be Nice každý den prokazujeme, že opak je pravdou. Be Nice založila Mirka s partou svých kamarádů. Mirka chtěla po dlouholetých zkušenostech v polygrafii propojit svět tisku s šetrností...

číst více