Jak bojovat proti nadměrnému pocení

Vydáno: 23. 7. 2019

Představuji pana doktora Michaela Entnera, který nám představuje různé možnosti řešení nadměrného pocení v podpaží, včetně chirurgického zákroku v lokálním umrtvení, který pan doktor na své klinice estetické chirurgie na poliklinice Budějovická provádí.

Nadměrné pocení-hyperhidrosis

Nadměrné pocení, zvláště pak v podpaždí,  na dlaních a nohou, je velmi nepříjemnou a společenský život znepříjemňují a omezující jev. Nadměrné pocení jako takové  rozdělujeme na primární, které se vyskytuje asi u 2% světové populace a zasahuje stejně muže jako i ženy a na sekundární pocení, které je mnohem častější a častěji se vykytuje u žen. Může být vyvoláno řadou příčin, jako například zvýšená funkce štítné žlázy, cukrovka, přechod (menopauza), neurologické nemoci či braní určitých léků. Nabízí se celá řada možností, jak toto nadměrné pocení omezit či odstranit.

Chirurgické řešení: Velmi elegantní možností odstranění pocení v oblasti podpaží je chirurgické odstranění potních žláz. Oblast, kde dochází k největšímu pocení v podpaží, se označí barevně a v dané oblasti se potní žlázy odsají z podkoží. Operace se provádí v lokální anestezii, jedná se o výkon jen minimálně pacienta zatěžující, trvající asi jednu hodinu a je proveden ze dvou řezů 2 až 3 milimetry velkých, které se po zákroku pouze zalepí náplastí. U velké většiny pacientů postačuje jeden výkon, U malé části pacientů (20%) je ho nutno zopakovat. Pacient po zákroku odchází domů a je schopen nastoupit druhý den do práce. Tento zákrok odstraní trvale potní žlázy a pacienti se již netrápí s propoceným podpažím.

Použití léků: Například, anticholinergika či sedativa, se nedají brát dlouhodobě pro jejich vedlejší účinky, které jsou často závažné. Používání antiperspirantů- (deodoranty) na bázi hliníku je možné a poměrně časté. Existují však obavy ze vzniku rakoviny prsu působením hliníku. Další možností je  iontoforéza-to znamená aplikace stejnosměrného proudu na postižené oblasti. Jedná se hlavně o oblast rukou a nohou, metoda je efektivní, ale musí se každé dva až tři dny opakovat.

I aplikace botulinumtoxinu do podpaždí je efektivní, ale i ta se musí poměrně často opakovat a cena je značně vysoká. Na dlaních a v oblasti plosek nohou je tento zákrok prakticky nepoužitelný (bolestivost, množství vpichů, časté opakování, cena).

Pokud pocení zasahuje hlavně dlaně, je možno také provést endoskopickou transtorakální sympatektomii. Jedná se o výkon v celkové narkóze, pacienti zůstávají jeden až dva dny v nemocniční ošetření. Výsledky  jsou velmi dobré a i zde prakticky trvalé.

Použití přístrojů: Odstranění potních žláz je také možné přístroji, které pracují na principu mikrovlnné energie nebo vysokofrekvenčního ultrazvuku či laseru. Protože se potní žlázy neobnovují, je účinek těchto zařízení prakticky trvalý.

Kontakt: Estetické chirurgie Entner: Poliklinika Budějovická, zelená budova, vchod 4, přízemí vpravo
www.chirurgie-entner.com
Tel.:735 615 633

Autorka článku MUDr. Zdena Kotková je členkou klubu Praha 4 – Kavčí hory

Podobné články

Design a šetrnost k přírodě ruku v ruce. Be Nice

Design a šetrnost k přírodě ruku v ruce. Be Nice

Častým dojmem ve společnosti je, že co je recyklované není hezké. V Be Nice každý den prokazujeme, že opak je pravdou. Be Nice založila Mirka s partou svých kamarádů. Mirka chtěla po dlouholetých zkušenostech v polygrafii propojit svět tisku s šetrností...

číst více