Hranice v podnikání? Jak se nezničit vlastním nadšením pro věc!

Vydáno: 4. 11. 2019

Také milujete svoji práci?

Podnikat jste začali z čistého přesvědčení a pro dobrou věc?

Dáváte svojí práci všechno?

Pokud čtete dál, asi jste si alespoň na některou z otázek pravděpodobně odpověděli: ANO!

Jsem kouč, věnuji se životnímu, kariérovému a vztahovému koučinku, a se svými klienty často řeším potíže spojené s tím, jak si adekvátním způsobem ochránit své hranice…To platí pro čas, který věnujeme svým klientům a práci celkově, ale také v čem všem jsme ochotni vyhovět svým partnerům, dětem, rodičům a dalším lidem, kteří od nás stále něco očekávají. A aby toho nebylo málo, nejvíc toho očekáváme sami od sebe… Kam až jsme ochotni zajít a co obětovat pro „DOBROU VĚC“, pro naplnění cizího a vlastního očekávání?

To je sice téma na hodně tlustou knihu, ale zkusím to vtěsnat do krátké úvahy a pár tipů v závěru…

Veškerou energii čerpáme ze svého původního nadšení, zaujetí a vášně… Jsme přece dost zapálení, abychom všechno zvládli… Když nestíháme, doutnající plamen rozfoukáme, přiložíme „pod kotel“, nebo to někdo svými požadavky nebo pochvalou (jak jsme úžasní, pracovití, nejlepší atd.), udělá za nás… A oheň hoří dál jasným plamenem… Ale zapomínáme, že může taky ledacos sežehnout… A že polínka časem dojdou… Když od toho ohně občas alespoň na chvilku trochu nepoodstoupíme a nedojdeme si někam pro nová, prostě „vyhoříme“!

Energie není nevyčerpatelná, je ji potřeba doplňovat. Ale na to přece není čas!!! Často slyším věty, které jsou si podobné, jako vejce vejci: Já nemůžu klienty zklamat, já musím být k dispozici, jinak mě zničí konkurence, já musím, já nemůžu neudělat… Už jste někdy slyšeli pořekadlo, že cesta do pekla je dlážděná dobrými úmysly?

Dokud se vezeme na vlně počátečního nadšení, dlouho si ani nevšimneme, že se z radostí stává povinnost; nejdříve milá povinnost, která se postupně mění v méně a méně příjemnou, až nadšení zmizí, ale práci je potřeba udělat, a z příjemných pracovních zážitků se stávají nepříjemné, někdy až nesnesitelné… Postupem času čím dál víc věcí děláme neuvědoměle, občas dokonce automaticky, nevěnujeme jim tu vnitřní energii a pozornost jako na začátku, nejsme v tom „opravdu my“, jedeme trošku na autopilota… A z našeho života se tak naše já vytrácí… A po nějaké době máme pocit, že nemáme věci pod kontrolou, že nežijeme svůj život, že nás naopak život tak nějak „vláčí“… A z milých, nadšených a ochotných lidí, plnících své sliby se stáváme uspěchanými, s křečovitým úsměvem, poslouchající „na půl ucha“, protože už myslíme na to, co a kde máme udělat potom… Kdo z nás si to na začátku takhle plánoval?

Každý, kdo někdy letěl letadlem, slyšel z úst letušky: „Jakmile dojde na palubě k poklesu tlaku, ze stropu nad vámi se uvolní dýchací maska. Nejdříve nasaďte masku sobě, potom pomáhejte ostatním!“ A na to pro svou pracovní vášeň často zapomínáme.

Poodstupte se mnou od toho ohně dokud je čas a podívejte se, jak tomu „vyhoření“ předejít a své hranice si uhlídat!

Možností, tipů a návodů jak si ochránit hranice, jak pracovat s časem a jak stanovovat priority je mnoho… Já vám dnes nabízím tipy, jejichž podstatou je otázka „smyslu“. Každý z vás může vidět „smysl“ v něčem jiném a to je úplně v pořádku. Jakmile se naučíte věnovat pozornost tomu, co právě vy považujete ve svém životě za smysluplné, budete mít svůj „vnitřní kompas“, který vám v nepřehledných situacích bude ukazovat cestu:

  1. Věnujte pozornost sami sobě, vnímejte se! Pečujte o své fyzické i psychické zdraví, pokud potřebujete radu nebo konzultaci, nebojte si o ni říct. Když budete v pohodě vy, prospějete tím všem okolo vás i svému podnikání!
  2. Nezapínejte „autopilota“, dělejte věci vědomě, „buďte opravdu u toho“!
  3. U všeho, co děláte, si zkoušejte uvědomit, jestli vám to dává smysl (pro vás osobně nebo v nějakém širším kontextu). Když si odpovíte ano, dělejte to s energií, nasazením a láskou, když si odpovíte ne, najděte odvahu nebo způsob, jak to nedělat!
  4. I když se to na první pohled nezdá, máte na výběr! Rozhodujte se, čemu věnujete svůj čas! Neslibuji, že dělat věci, které považujeme za smysluplné, bude také snadné a vždy příjemné. Když ale cítíte, že to co děláte má smysl, i těžké nebo nepříjemné úkoly budete daleko lépe zvládat! Vědomí, že udělat to nebo ono je to „vaše“ rozhodnutí, je osvobozující!
  5. Nesnažte se dělat moc věcí najednou… Ten moderní „multitasking“… Není technicky možné věnovat 100% pozornost dvěma věcem najednou… Buďte plně přítomni v tom co děláte! Věnujte tomu v tu chvíli plnou pozornost a nasazení, uvidíte, že budete efektivnější! Den navíc prožijete, ne přežijete; pravděpodobně se tak zbavíte pocitu – den je pryč a já vlastně ani nevím, co jsem to celý den dělal/a…
  6. Dlouhodobé plány berte jako maják, který svítí v dáli! Jako směr, inspiraci, ne jako dogma! Věnujte pozornost každému kroku a dni na své cestě k cíli, aby vám každodenní život neprotekl mezi prsty. Občas se podívejte do dálky, jestli to kam jdete, je ještě stále váš maják… Tak jak se cestou učíte a poznáváte sebe i svět, váš cíl je možná jiný než na začátku… Nebojte se ho včas změnit!
  7. Každý den začínejte „od začátku“ – s novými okolnostmi a podmínkami… Ráno si vždy uvědomte, jestli úkoly, které jste si na dnešní den naplánovali už včera, jsou stále ještě aktuální a platné… Vědomě je přizpůsobte nejen objektivním okolnostem (ujel vám ráno autobus, tak toho stihnete méně), ale také tomu, jak se ten den cítíte… Když to uděláte, nemusíte se pak „kárat“ za to, že jste dnes nestihl/a to, co jste včera naplánoval/a. Den pak hodnoťte podle toho, zda jste za daných okolností a vašeho aktuálního osobního nastavení udělal/a maximum… Uvidíte, že budete mít víc energie.
  8. Buďte sami k sobě laskaví! Respektujte sami sebe a svoje aktuální fyzické i psychické možnosti! Včera jste toho možná zvládl/a víc, zítra to bude zase jiné, ale dnes je dnes. Dovolte si „nemoct“! Dělejte jen to, co v dané chvíli opravdu můžete. Zakažte si, chtít od sebe víc!
  9. Nezapomeňte na další opěrné body v životě! Na židli s jednou nohou se sice taky sedět dá, ale je to dost nepohodlné a nedá se to moc dlouho vydržet…
  10. Čas je život! Myslete na to, že to, čemu věnujete svůj čas, tomu dáváte svůj život! A život na vás nepočká! Tak ho žijte, tady a teď!

Pokud vám moje tipy dávají „smysl“, vyzkoušejte je! Věřím, že dřív nebo později bude střelka vašeho kompasu mířit tím správným směrem a vaše hranice budou v bezpečí!!!

Dita Závorová

www.zavorova.cz

Podobné články

Design a šetrnost k přírodě ruku v ruce. Be Nice

Design a šetrnost k přírodě ruku v ruce. Be Nice

Častým dojmem ve společnosti je, že co je recyklované není hezké. V Be Nice každý den prokazujeme, že opak je pravdou. Be Nice založila Mirka s partou svých kamarádů. Mirka chtěla po dlouholetých zkušenostech v polygrafii propojit svět tisku s šetrností...

číst více