7 věcí, co mě koronavirus naučil o networkingu

Online networking s domácími mazlíčky
Vydáno: 1. 4. 2020

Dnes to budou 3 týdny, co jsme museli přerušit pravidelný běh našich ranních obchodních setkání v restauracích. Ano, koronavirus útočil (a bohužel zatím stále útočí) a bylo logické, že se omezily hromadné akce. Mezi ty networking ze své podstaty patří.

Zdálo by se, že networkingu na čas odzvonilo. Totálně. Absolutně.

Jenže… souhrou náhod jsme již v průběhu ledna 2020 měli hotové řešení pro online networking. Řešení, které primárně mělo doplňovat portfolio našich služeb a nabídnout možnost účastnit se networkingových setkání i podnikatelům z oblastí České republiky, kde Podnikatelský klub Empiria 21 fyzicky nepůsobí.

Překotný vývoj situace však způsobil, že z doplňku se doslova přes noc stala naše hlavní služba. Překlopili jsme všechny naše akce z offline do online podoby, a to včetně večerní akce pro 50 podnikatelek – 16. Profibabince.

Ano, zažili jsme (a jistě i zažijeme) situace, kdy se zpotíme až na zad… zádech, ale to k té hektické době asi patří. Je to fičák, adrenalin a nese to s sebou hodně stresu (nebudeme si mazat med kolem pusy, že jde vše jak po másle), ale na druhou stranu to ukazuje mnoho pozitivních věcí. A ty jsem se pokusil (ano, je to hodně osobní článek) shrnout v následujících bodech.

Online setkávání najednou jde

Když jsme mluvili s prvními lidmi o Online networkingu, registrovali jsme časté reakce ve stylu “já na žádný online networking nepůjdu, to není jako živé setkání”.

Stačilo ale doslova několik dní a reakce se začaly obracet. Podnikatelé (to je cílová skupina našich networkingových akcí) si najednou začali uvědomovat, že žádná živá setkání najednou nebudou. A že nebudou ještě pěkných pár týdnů. A kde tedy hledat nové formy spolupráce? Kde o sobě dát vědět na osobní úrovni? Kde hledat klienty a nabídnout své služby?

Ano, zbyly jen online networkingové akce.

Online setkávání navíc funguje!

Co se navíc ukázalo během prvních online networkingových akcí bylo to, že fungují minimálně stejně dobře jako ty živé networkingy!

Na online akce chodí i lidé, kteří nemají čas “někam” jezdit na offline akce a mnohdy jsou to lidé velmi zajímavých a přitom užitečných profesí. Ano, i takových, které jsme za téměř šest let fungování ještě nikdy nepotkali.

Propojení a nabídky spoluprací, které na online akcích vznikají, pokaždé překvapí i nás samotné. A je to prima. Tohle nás popohání a dává nám novou energii do žil.

Protože, kdy jindy by si měli podnikatelé pomoci, když ne teď.

Mrkněte se na nejbližší termíny online networkingových setkání!

Pozitivní atmosféra také funguje

Jsem muž a jako takový mám, resp. míval jsem (vysvětlení následuje ihned), k věcem jako jsou energie jistý odstup. I když z dávné muzikantské kariéry vím, jak “to” umí fungovat, když si “to” sedne mezi kapelou a publikem, tak jsem si na počátku Empiria 21 neuměl představit, že by se něco takové dělo i na networkingu. A ono se to, k mému údivu, dělo.

Ranní obchodní setkání nebo večerní akce nás organizátory neskutečně nabíjely energií a to bylo v podstatě tou nejlepší odměnou za uskutečněnou akci (podobnost s koncerty je, samozřejmě, čistě náhodná).

O to zajímavější pro mě byla otázka, zda se ten přenos energie povede i na dálku prostřednictvím kamer a mikrofonů. Odpověď je: “Povede.”

V posledním březnovém týdnu jsme organizovali čtyři online networkingové akce a na konci té čtvrté jsme se cítili jako muzikanti na konci šňůry. Vyčerpaní, vymluvení, ale nabití energií z toho, že akce se povedly a hlavně z toho, že je jako povedené hodnotili i účastníci.

Ukázat se na kameru není problém

Mnozí lidé zatím neměli zkušenost s kamerou. S tím, že by je snímala při nějakém videohovoru. A najednou by měli mluvit před 15 či 20 dalšími lidmi, na které ještě ke všemu nevidí…

Bylo skvělé sledovat, jak si s tím všichni poradili.

Ostych zmizel a nastoupila přirozenost. Ta nejúčinnější zbraň proti čočce kamery.

Sledovat introverty, jak bez váhání popisují své produkty a služby v online prostředí a před kamerou, je tím nejlepším důkazem, že zvládnutí svého představení na klasické akci je velmi snadno přenositelné kamkoli jinam.

Technika už není nepřítel

Ve spoustě podnikatelů dřímaly obavy z toho, jak zvládnou technickou stránku věci. A je to pochopitelné. Jsou to odborníci ve svých oborech a dosud k ničemu nepotřebovali proniknout do zákoutí nastavení zvuků a kamery svých počítačů.

Ale zase… Oni to dokázali. A zjistili, že to není žádná věda. Zvlášť, když vás platforma pro online networking (a to v podstatě jakákoli) při připojování názorně vede za ruku.

Jasně, občas někoho pozlobí technika nebo internetové připojení. Ale to je stejné jako MHD nebo dopravní zácpa při cestě na setkání v reálném světě.

I v online prostředí se poznáváme po osobní stránce

Jednou z největších obav všech potenciálních účastníků online networking byla ta, kdy se obávali, že setkání “mluvících hlav” na monitoru nebude dostatečně osobní. A ano, i nám vrtalo hlavou, jak se toto povede. Protože ono je prostě prima se s někým potkat u rautového stolu na obchodním setkání a prohodit pár slov “jen tak”.

Světe, div se! Ono to ale funguje i v tom online světě. Díky kamerám vidíme do domácností či kanceláří ostatních účastníků a tak se seznamujeme s členy jejich rodin nebo s domácími mazlíčky. A to je prostě ono! Něco úplně jiného, než představa nastrojených suše mluvících hlav.

Online networking s domácími mazlíčky

Stále podporujeme podnikání našich členů a účastníků akcí

Tohle je na tom to nejlepší. Protože Empirii 21 jsme zakládali s cílem pomáhat majitelům firem a OSVČ s rozvojem jejich podnikáním tak, že jim budeme zprostředkovávat příležitosti se potkávat mezi sebou a navazovat dlouhodobé vztahy.

Ty tři týdny nám ukázaly, že tuto naši misi můžeme plnit i v online prostředí. I v podmínkách, kdy jsou uzavřené či omezené podniky, a kdy celé společnost prochází tak velkou změnou, že si její rozsah zatím nikdo z nás neumí představit.

Ono je totiž asi jedno, kde s kým potkáte. Když si sednete, máte společné hodnoty a přístup, tak můžete spolupracovat. A o to jde především.

#spolutozvladneme

Chcete i vy poznat nové obchodní přátele? Pak se přidejte k účastníkům Online networkingu!

Petr Slavík

Podobné články

Design a šetrnost k přírodě ruku v ruce. Be Nice

Design a šetrnost k přírodě ruku v ruce. Be Nice

Častým dojmem ve společnosti je, že co je recyklované není hezké. V Be Nice každý den prokazujeme, že opak je pravdou. Be Nice založila Mirka s partou svých kamarádů. Mirka chtěla po dlouholetých zkušenostech v polygrafii propojit svět tisku s šetrností...

číst více